Pokroky v oblasti biomateriálů a regenerativní medicíny: poznatky z konference Bone, Biomaterials & Beyond Academy 2025

Pokroky v oblasti biomateriálů a regenerativní medicíny: poznatky z konference Bone, Biomaterials & Beyond Academy 2025

Reportáž MUDr. Iliji Christa Ivanova

Ve dnech 7. a 8. března 2025 se v portugalském Portu konala prestižní konference Bone, Biomaterials & Beyond Academy, která přinesla řadu inovativních poznatků z oblasti biomateriálů a regenerativní medicíny. Klíčová témata zahrnovala pokroky ve výzkumu nových biomateriálů a jejich aplikaci ve stomatologii a ortopedii.

Spolupráce a inovace ve výzkumu biomateriálů

Jednou z nejzajímavějších přednášek byla prezentace doktora Adriana Piatelliho a doktorky Ivy Milinković, kteří působí na Bělehradské univerzitě a věnují se výzkumu materiálu OsteoBiol. Tento materiál, vyvinutý ve spolupráci s několika univerzitami, představuje slibný pokrok v oblasti kostní regenerace a implantologie.

Významnou částí výzkumu je interdisciplinární spolupráce mezi různými vědeckými institucemi. Univerzita zubního lékařství se zaměřuje na kultivaci buněk zubní dřeně, zatímco univerzita veterinární medicíny provádí experimenty na laboratorních myších. Institut molekulární genetiky a genetického inženýrství se pak zabývá výzkumem modelového organismu zebrafish (Danio rerio). Tato rybka sdílí až 70 % DNA s člověkem a 84 % lidských genů spojených s chorobami má svůj ekvivalent v zebrafish. Studie prokázaly, že po poranění ocasu rybky a aplikaci OsteoBiol GTO suspenze došlo k plnému zahojení tkáně včetně novotvorby krevních cév.

Praktické aspekty kostní regenerace

Další inspirativní příspěvek přednesl doktor Patrik Schmidlin z univerzity v Curychu. Zdůraznil možnosti odběru autogenních kostních štěpů nejen z oblasti kyčle, ale také z mandibulárního úhlu a brady, což jsou místa dostupnější pro dentální aplikace. Důležitou roli v regeneraci kosti hraje také suplementace vitaminem D, který podporuje novotvorbu kosti a urychluje hojení.

Velkým rizikovým faktorem pro úspěšnost kostních štěpů je nedostatečná ústní hygiena a kouření, které mohou vést k odmítavé reakci organismu na transplantovanou tkáň a ztěžovat hojení.

Regenerativní medicína v ortodoncii

Z pohledu ortodoncie bylo překvapivé, jak velké možnosti regenerativní terapie v současnosti nabízí. Zejména před zahájením ortodontické léčby u dospělých pacientů je nezbytné provést screening na parodontální patogeny. Pokud je riziko poškození závěsného aparátu vysoké, je nutná antibiotická terapie a odborné parodontologické ošetření.

Moderní postupy zahrnují nejen hloubkovou kyretáž, ale také augmentaci kosti s využitím biomateriálů, jako je OsteoBiol, který podporuje regeneraci kostní tkáně. Po ukončení ortodontické terapie je často nutné provést implantaci v oblastech předčasně extrahovaných zubů, aby se zajistila dlouhodobě stabilní fyziologická okluze chrupu.

Závěr

Konference Bone, Biomaterials & Beyond Academy 2025 přinesla mnoho inspirativních poznatků, které budou hrát klíčovou roli v budoucnosti biomateriálové medicíny a regenerativní terapie. Propojení výzkumu, klinické praxe a interdisciplinární spolupráce představuje cestu k efektivnějším a dostupnějším léčebným postupům, které mohou zlepšit kvalitu života pacientů.

MUDr. Ilija Christo Ivanov je absolventem Stomatologické fakulty Lékařské akademie v Sofii (1989), s I. atestací ze zubního lékařství (1997) a II. atestací z ortodoncie (2003) na 1. LF UK. Specializuje se na ortodontickou léčbu dětí i dospělých, včetně složitých případů vyžadujících mezioborovou spolupráci. Působil jako externí učitel ortodoncie na 2. LF UK v Motole a v současnosti je lékařem a pedagogem ortodoncie na LF UK a FN Plzeň.

MUDr. Ilija Christo Ivanov

Pozitivní ohlasy vyvolala konference i u dalších lékařek, které se události v Portu zúčastnily.

MUDr. Lada Mičíková

„Nejvíce se mi líbil praktický kurz s prof. Tizianem Testorim. Ohromila mě jeho osobnost a dozvěděla jsem se mnoho o provedení a možných komplikacích sinus liftu – včetně praktického nácviku s použitím materiálů OsteoBiol. Určitě bych chtěla vyzkoušet Laminu Curved. Už teď se těším na příští ročník!“

MDDr. Lucie Drdová

„Na kongresu mě zaujalo vlastně všechno – kromě rybiček a králíků… Velmi mě oslovilo využití biomateriálů v parodontologii. A pak ta nezapomenutelná hláška pana profesora: ‚Dáme tam GTO a ciao!‘ Skvělá byla dr. Milinković a dr. Koettgen, klinické případy na závěr stály za to. A dr. Schmidlin měl také velmi inspirativní přednášku. Ještě chvilku mi potrvá, než využiju slevu na materiál – ale budu na sobě pracovat!“

 


Nechte si doručit ty nejnovější informace z Implantologie na e-mail

Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a my vám dáme vědět, když se zde objeví něco nového.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Určeno odborným pracovníkům ve zdravotnictví

Určeno odborným pracovníkům ve zdravotnictví

Tyto stránky a na nich dále obsažené informace jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví a nejsou určeny široké – laické - veřejnosti.

Pokračováním v používání těchto stránek potvrzujete, že jste odborníkem ve smyslu §2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, a že jste si vědom(a) rizik, která jsou spojena s tím, že se seznámíte s informacemi takto určenými pro případ, že odborníkem nejste.